سعه صدر و تحمل

حضرت موسی (علیه السلام) همینکه پیامبر شد، گفت:

«رب اشرح لی صدری»

«پروردگارا سینه ام را گشاده کن.» و خداوند متعال نسبت به اعطای این موهبت به پیامبرش می فرماید: «الم نشرح لک صدرک»

«آیا برای تو سینه ات را نگشاده ایم؟»

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرماید:

«آلة الرئاسة سعة الصدر»

«سعه صدر ابزار ریاست است.»

سعه صدر یعنی چه؟ یعنی سکوت در مقابل اهانت به دین و قرآن؟ هرگز چنین نیست. امیرالمؤمنین (علیه السلام) خودش در برابر گناه و معصیت ساکت نبود. سعه صدر یعنی تحمل ذوق ها، سلیقه ها و اندیشه های مختلف و نیز تحمل بی مهری ها. محال است انسان در بعدی موفق شود مگر اینکه مخالف و حسود خواهد داشت.

ویژگی سوم برای نوجوان ما بسیار مهم است. ممکن است در این راه کسی سنگ پرانی کند و بی مهری ها به او نسبت دهند. حتما هستند در میان گروه شما نوجوانانی که می گویند آقا ما هنوز تبلیغ دین نکرده ایم ما را مسخره می کنند، در سرکلاس طعنه و زخم زبان به ما می زنند، در جمع فامیل و آشنایان هستند کسانی که با ما به صورت ناپسند صحبت می کنند و.. حال چه برسد بخواهیم تبلیغی هم بکنیم یا حرفی هم بزنیم. دوستان سرگروه داستان پیامبر و آن مرد یهودی که شکمبه گوسفند روی سرش می ریخت را یادآوری کنید.

داستان شکستن پیشانی پیامبر در طائف را برایشان بگویید یا شکستن دندان مبارک حضرت در جنگ احد. می توانید از تحریم اقتصادی پیامبر و شعب ابی طالب نیز بگویید. این رنج ها و سختی ها در دوران معاصر نیز امام خمینی(ره) و رهبر کبیر انقلاب کم ندیده اند از این گونه بی مهری ها.  اصلا هر کسی در راه خدا و دینش قرار گیر مورد اذیت و آزار دشمنان خدا قرار می گیرد.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *