تعالی

فصل تابستان رسیده و میخواهم گروهم را با برنامه هایی به تعالی برسانم و ارتقاء دهم. چه کنم؟ چه برنامه ای برایشان داشته باشم تا به این مهم دست یابم، تا خدایی نکرده وقت متربیان در مجموعه تلف نشود؟

به جهت آن که بتوانید فصل تعالی و نشاط را به خوبی برگزار نمایید ابتدا باید برنامه ریزی انجام دهید و پیشنهاد ما این است:

ابتدا تابستان را به چند دوره تقسیم کنید. عده ای می توانند ماه رمضان را یک دوره حساب نمایند و بعد از تابستان را نیز یک دوره بشمرند. و برای هر دوره برنامه هایی را برگزار نمایند.

نکته ای که قابل ملاحظه است پیش دوره می باشد. پیش دوره به منظور انسجام نیروها بعد از امتحانات خرداد ماه و سازماندهی اعضاء پایگاه جهت آماده سازی و زمینه سازی دوره تابستانه برگزار خواهد شد.

پیش دوره می تواند شامل دو برنامه تفریحی، نظامی یا رزمی و هیجانی و همایش خانواده و افتتاحیه دوره تابستانه باشد، که همگی پیش زمینه دوره تابستانه می باشند. که در گذشته به آن اشاره کردیم.

جهت تعالی حلقات در فصل تابستان می توان برنامه هایی از قبیل:

عرصه تربیتی، معرفتی و بصیرتی

می توان جهت ارتقاء در این عرصه به جهت فرهنگ قرآنی، کلاس آموزش روخوانی قرآن ،مفاهیم،داستان و نکات قرآنی برگزار نمود. امام شناسی و سیره شناسی،  تاریخ تحلیلی اسلام و داستانهای آموزنده با توجه به مخاطبان نیز می تواند جهت بالا بردن سطح معرفتی افراد مفید باشد. و برنامه هایی با محوریت آداب و اخلاق اسلامی و کتب شهید مطهری هم برای سطح تربیتی اعضای حلقه بسیار خوب است. برنامه های بصیرتی نیز مانند شبهات اعتقادی و شبهات سیاسی روز مفید هستند.

حلقه های بهشتی

حلقه ها نیز باید برنامه های خود را داشته باشند و در این فصل به تعالی اعضاء کمک نمایند. احکام ، جلسات خصوصی اعضاء با سرگروه، کتابخوانی و روند عادی و سیر حلقه می تواند جزء این برنامه ها باشد.

کارگاه عملی

همان گونه که در کارکرد جمعی گروه گفته شد و برنامه هایی به عنوان مثال پیشنهاد شد، این فصل بهترین زمان برای همین برنامه های جمعی و کارکردهاست. هسته نشریه دانش آموزی، هسته تبلیغات و فضاسازی،هسته رایانه و نرم افزار،هسته تابلوی واحد شهداء،هسته تابلوی دارالقرآن ،سایت و فضای مجازی ،هسته  علمی و پژوهشی ،هسته  ویژه رزمی نظامی ،هسته امداد و نجات ،هسته  ورزش و  هسته  روزنامه دیواری می تواند بخشی از این برنامه ها و کارگاه های عملی باشد که به منظور ارتقاء سطح توان حلقات، برنامه ریزی می شود. قابل ذکر است که هسته های هر حلقه جمع می شوند و یک گروه تخصصی در آن عرصه شکل می گیرد.

فوق برنامه ها

برنامه هایی را نیز می توان به عنوان فوق برنامه طراحی نمود. جلسات تخصصی تفسیر قرآن ، نماز جمعه ،برگزاری شامگاه، ویژه برنامه های بصیرتی سیاسی ، ویژه برنامه های دارالقرآن ، ویژه برنامه های واحد شهداء،منبرهای هفتگی در مسجد، هیئت های هفتگی ، برنامه های عمومی  و ویژه برنامه های مسجد و برگزاری مسابقات فرهنگی را می توان از این قبیل برنامه ها پیشنهاد نمود.

هدف تعالی را بسیار جدی بگیرید. افرادی که در حلقه شما حضور دارند توان و استعداد مختلفیدارند که در کلیات گروه داری و سطح بندی اعضای حلقه به طور مفصل به آن اشاره کرده ایم. حال باید دید چه برنامه هایی می تواند آن ها را به رشد و تعالی برساند.

کلمات کلیدی: تربیت ، صالحین ، مهارت های سرگروه ، دوره تابستانه ، تعالی

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *