اهمیت امر به معروف و نهی از منکر

اهمیت امر به معروف و نهی از منکر

«باید از میان شما گروهی باشند که به خیر دعوت کنند و امر به معروف و نهی از منکر کنند ، اینان رستگارانند.»آل عمران/ 104 img14271207

طبق این آیه شریفه باید این چنین افرادی در جامعه حضور داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر انجام دهند و اصلا همین گروه به رستگاری می رسند. این عمل را قرآن کریم از ویژگی دوستان نیز برشمرده است همانگونه که در آیه 71 سوره توبه می فرماید:«مردان مومن و زنان مومن دوستان یکدیگرند، به نیکی فرمان می دهند و از ناشایست باز می دارند

چه بسیار آیاتی که در مورد این فریضه الهی نازل گردیده تا راه را به ما نشان دهد ولی ما در این جا به همین دو آیه اکتفا می کنیم. به محضر رسول خدا می رویم و از وی می خواهیم تا توصیه ای در این باب بر ما داشته باشند و ایشان می فرمایند:«هرکه امر به معروف و نهی از منکر کند، او جانشین خدا در زمین و جانشین رسول خداست»(مستدرک الوسائل) چه مقام بالایی، هر کسی این عمل را انجام دهد کار پیغمبری کرده و رسول خدا او را جانشین خود می داند و اهمیت این فریضه الهی بر ما روشن تر می گردد. امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) نیز راجع به اهمیت امر به معروف می فرمایند:«همه کارهای خوب و جهاد در راه خدا، در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر نیست، مگر همچون آب دهانی که در دریای ژرف انداخته می شود.»(نهج البلاغه. حکمت 374) چه مقایسه زیبایی نموده اند حضرت. اهمیت امر به معروف و نهی از منکر دیگر برای شما عزیزان پوشیده نیست. این واجب فراموش شده را احیا کن و در بحث مهم بودن این عمل به همین احادیث و روایات اکتفا می کنیم. هر چند که اگر این روایات و آیات هم به دست ما نمی رسید عقل ما نیز به این نتیجه دست پیدا می نمود که باید در جامعه امر به معروف و نهی از منکر باشد تا در فساد و تباهی غرق نشود.

دراهمیت امربه معروف ونهى از منكر،همين بس،كه حفظ دين درهمه ابعادش به‏ اجراى آن بستگى دارد.جوامع انسانى در پرتو عمل به اين دو فريضه، از پرتگاه سقوط، نجات يافته و به اوج كمال، پَر مى گشايند. اين دو به منزله ضمانت اجرا و پشتوانه عملى ساير وظايف فردى و اجتماعى در ابعاد مختلف سياسى، اقتصادى، فرهنگى و … است. (آداب معاشرت، ص: 46)

آثار امر و نهی

می خواهیم به آثار امر به معروف و نهی از منکر نیز اشاره کنیم:

1-امنیت اجتماعی: ازمهمترين آثار اجتماعي امر به معروف ونهي ازمنكرحفظ امنيت ميباشد و ساير آثار اجتماعي اين فريضه مثل بقاي جامعه، آباداني و سازندگي و… درراستاي برقراري امنيت در جامعه، قرار مي گيرند (نهج البلاغه، ص 249)

2 -برقراري عدالت اجتماعي: امام علي(علیه السلام) مي فرماید: «… امر به معروف و نهي از منكر با برگرداندن مظالم (به صاحبان اصلي آن) و مخالفت ستمگر همراه است …» (وسايل الشيعه، ج 11)

3-آباداني وسازندگي در جامعه: امام باقر(علیه السلام) مي فرمايد: «بوسيله امر به معروف و نهي از منكر سرزمين ها آباد مي شود» (وسائل الشيعه، ج 11)

4- قدرتمندي مومنان: حضرت علي(علیه السلام)مي فرمايد: «هر كس امر به معروف كند مومنان را قدرتمند مي كند.»(نهج البلاغه، حكمت 13)

5- مصلحت عمومي جامعه وطرد نااهلان از پست هاي كليدي: حضرت علي(علیه السلام) در اين باره فرموده است: «خداوند امر به معروف را براي مصلحت عامه مردم و نهي از منكر را براي طرد سفيهان واجب كرده است.»(نهج البلاغه، ح 25)

6-شكوفايي اقتصاد: با امر به معروف و نهي از منكر راههاي صحيح كسب و تجارت، هموار گشته و هر كسي درخور استعداد خويش به امرار معاش مي پردازد و بيكاري، احتكار و ساير انحرافات اقتصادي ريشه كن مي گردد.

7-انسجام و بقاي جامعه و وحدت آن: اگر امر به معروف و نهی از منکر نباشد، عوامل مختلفی که دشمن بقای وحدت اجتماعی هستند، همچون موریانه، از درون، ریشه های اجتماع را می خورندو آن را متلاشی می سازند. (جوادي آملي، نظارت عمومي)

عاقبت ترک امر و نهی

«هرگاه مردم امر به معروف و نهی از منکر نکنند و از نیکان خاندان من پیروی ننمایند ، خداوند بدان آن ها را برایشان مسلط گرداند، و دراین هنگام نیکانشان دعا کنند و دعایشان مستجاب نشود.»(الامالی الصدوق) این تذکر و بیم را رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) به ما داده اند که به واسطه ترک این عمل الهی و سفارش شده، چنین بلای عظیمی بر سر ما نازل خواهد شد. و در روایت دیگر از رسول خدا امده است که ترک امر به معروف و نهی از منکر اعلان جنگ با خداست. یا ترک این عمل موجب عذاب الهی می گردد . چه سخت است عذاب خدا.

حواسمان باشد که مبادا این فریضه ترک شود یا در جامعه ما به فراموشی سپرده شود.

نتیجه

تمامی آحاد ملت مسلمان، درحفظ وحراست از احکام نورانی اسلامی و سعی در گسترش و تعمیق آن در جامعه،دارای وظیفه ای بزرگند. امر به معروف و نهی از منکر که یکی از ارکان اساسی اسلام و ضامن بر پاداشتن همه فرایض اسلامی است، باید در جامعه ما احیاءشود و هر فردی از آحاد مردم، خود را در گسترش نیکی و برچیده شدن زشتی مسئول بداند. شما نیز مسئول هستید. زیرا در این جامعه زندگی می کنید. با اهمیت و آثار امربه معروف و نهی از منکر و عواقب ترک آن آشنا شدی و قصد داری این فریضه الهی را به جا بیاوری، لحظه ای صبر کن، بنگر به خودت، آری در حال انجام آن هستی. سرگروهی بهترین مصداق بر این عمل است. در گروهتان و برای اعضاء این عمل را بارها تکرار کرده ای. به خوبی ها راهنماییشان کردی و از بدی ها دورشان کردی. به آنها راه خوب زندگی کردن را آموختی و کار نیک انجام دادن و از گناه و اعمال زشت و قبیح نهی نموده ای. این همان امر به معروف و نهی از منکر است و همان تکلیفی است بر دوش تو که باید به خاطر آن سرگروه باشی. پس به یک دلیل دیگر بر چرایی تو اضافه کردیم و آن وظیفه تو در امر به معروف و نهی از منکر است.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *